Takže aspoň pre začiatok pomoc pre rýchle zorientovanie:
1) Prvý predpoklad
Na začiatok potrebujeme psa a záujem niečo s ním robiť. Coursing sú schopné pri normálnej kondícii behať všetky rasy, najčastejšie sú to chrty, rodézke ridžbeky ale otvorené dvere majú všetky plemená, behajú aj molossy (cane corso, bordeauxská doga), jazvečíky, teriéry, pudlíky. Takže budeme pokračovať s predpokladom, že psa máme.
2) Máme šteniatko
Šteniatku je potrebné nechať určitý čas (podľa plemena a jedinca) na vývoj kostry. Kvalitná kostra je predpokladom pre akúkoľvek ďalšiu činnosť, preto tento bod netreba podceňovať. Určite je potrebné sa vyhnúť akémukoľvek preťažovaniu pohybovej sústavy. Ale niečo preto aby náš pesík bol úspešným závodníkom môžeme začať robiť už aj v útlom veku (3-4 mesiace). Na šnúru si priviažeme „návnadu“ – môže to byť kúsok handričky, kožičky alebo v podstate čokoľvek čo psíka zaujme, je vhodný materiál ktorý psík vie chytiť aj zakusnúť sa do neho. túto návnadu môžeme pred psíkom ťahať ak ho zaujme a po chvíľke mu nechať handričku chytiť a zakusnúť sa(pochvala). Ak ho návnada nazaujala pouvažujeme nad iným typom návnady, príp. počkáme určitý čas, alebo sa budeme snažiť u psíka vyprovokovať záujem hrou a preťahovaním. Túto hru občas opakujeme, psíka nesmieme chytaním návnady otráviť, vhodné je trénovať maximálne párkrát do týždňa.
S vekom psíka môžeme vzdialenosť ktorú musí pre chytenie návnady predlžovať, až prídeme do štádia, keď psíkovi už nestačíme návnadu ťahať a je potrebné nájsť iný spôsob trénigu. Môžete si urobiť naviják zo starého bicykla, príp. nájsť spoločnosť ľudí rovnako postihnutých a začať trénovať s nimi. Psík nám teda medzitým vyrástol takže môže prejsť do ďalšej kapitoly.
3) Dospelý pes
Dospelý pes (budem sem zahrňať zvieráta už od 9-10 mesiacov) môže byť buď taký, že pozná čo to návnada je a teda je od šteniatka pripravovaný na kariéru coursingového závodníka, alebo psík, ktorý zatiaľ vôbec netuší, čo sa s ním chystajú majitelia. S problémami, ktoré sa pokúsim popísať sa môžeme stretnúť u oboch skupín.
Každopádne treba zvážiť nakoľko už je naše zviera vyspelé a tomu prispôsobiť náročnosť tréningu. Je to individuálne, ale na každom tréningu sa nájde niekto, kto vám poradí aká je optimálna trať pre Vášho psa. Najčastejši problémy pri začínaní sú: psa návnada nazaujíma, nechce ďaleko odbiehať od majiteľov (niektorí psíci sú naozaj veľmi disciplinovaní). Tieto starosti sa neiekdy dajú riešiť hrou so psíkom s návnadou, veľké pochvaly za každý zákus a ak nechce odbiehať musíte sa pripraviť na to, že zo začiatku nabeháte takmer toľko čo pes)). Aj napriek snahe však nie každého psíka tento šport chytí, ale tí sú v obrovskej menšine oproti tým ostatným, pre ktoých sa zvyčajne coursing stane tou najobľubenejšou činnosťou. V týchto štádiach psík behá stále sám, dôležité je jeho pozornosť upriamiť na návnadu aby naháňal ju. To, že sa naučí bežať za iným psom môže neskôr priniesť množstvo problémov, keď začne behať so súpermi.
Ak nám psík spoľahlivo behá na trénigoch za návnadou a teší sa z každého úlovku, môžeme podľa jeho vyspelosti predlžovať dráhu aj obtiažnosť(počet kladiek) a začať behať so súpermi. Ak je náš psík dobre socializovaný a zaujatý návnadou, tak súper ho povzbudí k lepšiemu výkonu a k nijakým konfliktom na trati nepríde. Je však vhodné, ak sa psi nepoznajú, aby behali pri spoločných behoch s náhubkami – na pretekoch sa to vyžaduje, a aj ten najmiernejší psík sa vie pri návnade niekedy zmeniť na toho najneohrozenejšieho ochrancu svojich práv (návnady).
4) Licencia pre coursing
Ak zistíme že nášho psíka coursing baví a chceme jeho schopnosti porovnávať s ostatnými príslušníkmi jeho plemena na pretekoch, neozostane nám nič iné ako získať so psom oficiálnu licenciu pre coursing. Licencie sú rozdelené na dva druhy
A) Dostihová licencia pre chrty(vydavá sa pre plemená X.skupiny FCI s PP, majiteľ musí byť občanom SR a členom klubu KCHCH alebo RHS). Táto licencia platí na dostihy aj coursing na všetky podujatia pod záštiotou FCI na celom svete. Vipety a talianske chrtíky musia absolvovať aj meranie výšky.
B) Licencia RHS (vydáva sa pre všetky ostatné plemená okrem X.skupiny, majiteľ psa musí byť členom klubu RHS) je platná podľa dohody ostatnými organizáciami zastrešujúcimi coursing v iných krajinách, aktuálne môžete s touto licenciou behať aj v ČR a Maďarsku.
Ďalšie podmienky pre získanie licencie rovnaké: pes musí absolvovať s nasadením dva spoločné behy a jeden sólobeh, presné podminky plnenia licencie sú popísane v coursingovom poriadku(bude publikovaný na týchto stránkach). Málopočetným plemenám môže byť udelená výnimka na absolvovanie licenčných behov postačia 3 sólobehy.
Licenciu môžete získať na oficiálnych akciách(preteky) ale aj na tréningoch, keď tam bude prítomný rozhodca. To že váš pes absolvoval v poriadku licenčný beh Vám zaznačí rozhodca do karty RHS, ktorú získate z klubu. Ak budete mať zaznačené 2 spoločné behy a 1 sólobeh, pošlete vyplnenú trénigovú kartu RHS do klubu ktorého ste členom, zaplatíte poplatok za vystavenie licencie a počkáte na licenciu.
5) Preteky
Ak už máte pred sebou prvé preteky dostali ste sa v coursingu už dosť ďaleko a zrejme Vám táto kapitola bude zbytočná. Možno ale bude zaujímavá pre tých, ktorí sa zatiaľ ku coursingu len odhodlávajú a zaujíma ich, ako to na takých pretekoch vyzerá.
Pretekov sa môže zúčastniť len pes, ktorý má požadovaný vek(mal plemená 15 mesiacov, veľké plemená 18 mesiacov), získal licenciu, je v dobrom zdravotnom stave a majiteľ ho na preteky prihlásil.
Pre chrty je coursing ofociálnou výkonostnou previerkou, môžu zíkavať pracovné tituly(CACT – čakateľ slovenského šampióna práce, CACIL – medzinárodný šampionát práce). Pracovné tituly su veľmi vzácne, pretože na ich získanie je potrebné zvíťaziť v konkurencii min. 6 psov toho plemena.
Ostatné plemená súťažia bez titulov, avšak víťazstvo v konkurencii poteší rovnako.
Trať na coursing je dlhá 500 – 1000 m, návnada je ťahaná cez kladky na ktorých prudko mení smer. Tu sa ukážu schopnosti psa predvídať smer a jeho nadanie reagovať na zmenu smeru. Psy štartujú v dvojiciach, príp. trojiciach a ich počínanie na dráhe sa boduje. Preteky sa skladajú z dvoch behov, v druhom behu sa dvojice zostavujú podľa úspešnosti v prvom kole, dochádza teda ku konfrontácii najlepších z prvého kola. Víťazom sa stáva pes, ktorý má po dvoch kolách najviac bodov. V prípade potreby môžu rozhodcovia nariadiť aj tretí beh, psy musia mať vždy dostatočný čas na regeneráciu.
Víťazstvo alebo umiestenie na coursingu je určite príjemný pocit, ale nesmieme zabudnúť, že aj psík niekedy nemusí mať svoj deň a beh môže skončiť nedobehom alebo dikvalifikáciou. Veď nikto nie je dokonalý a majme stále na mysli, že coursing je hlavne zábava pre nášho psíka aj pre nás.
-DB-